Haber

Gayrimenkul dünyasından haberler.

Zeytinlikler İmara mı Açılacak ?!

Zeytinlik sahalarına ilişkin tartışma dinmek bilmiyor. Son olarak, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bakanlıklarca kamu yararı kararı alınmış yatırımlar için zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına izin verilmesine olanak sağlayan düzenlemeyi, Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısından çıkaracaklarını açıkladı.       

“Madde 2’yi tamamen tasarından çıkarıyoruz, çıkarmayı teklif ediyoruz. Madde 2, zeytinlik sahası tanımlamasıyla ilgilidir. Bir ağaç da olsa iki buçuk ağaç da olsa zeytinlik alanı olarak kabul ediyoruz. Madde 3’te zeytinlik sahalarında cezalar ilgili maddeler vardı. Burada da cezaları artırıyoruz. 3 aya kadar olan ceza süresini 6 aya kadar hapis olarak kuvvetlendiriyoruz. 2 bin olan cezayı da 4 bine çıkarıyoruz.” diyen Bakan Özlü; Madde 4’te tanımlanan Zeytinlik Sahaları Koruma Kurulu kapsamında da değişlik önerdiklerini belirterek, kurula sivil toplum kuruluşlarının daha fazla katılımını sağlayacaklarını ifade etti.

 

Ticaret borsaları, yoksa ticaret ve sanayi odaları ile zeytin ve zeytin yağı ihracatçı birliklerini de bu kurula dahil etmeyi teklif ettiklerini bildiren Özlü; tasarının, zeytinlik sahalarının konut olarak kullanımının önünü açabilecek düzenlemeler de içerdiğine ilişkin endişeler bulunduğunu hatırlatarak; tasarıda yapılacak değişiklikle zeytinlik sahalarında konut, konaklama tesisi ve turistik tesisi yapılamayacağını söyledi.

 

Bakan Faruk Özlü; “Cezaları artırıyoruz, kurulun yapısını değiştiriyoruz ve zeytinliklerin imara açılmasının önüne geçiyoruz. ” şeklinde konuştu.

Kaynak:AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir