Haber

Gayrimenkul dünyasından haberler.

Tapu Harç Bedeli Nedir?

 

Gayrimenkul alım ve satım işlemleri sırasında merak ettiğimiz ilk şey, işlemin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle tapu dairesi tarafından belirlenen, tapu harcı tutarının nasıl hesaplanıyor olması ve nasıl yatırmamız gerektiğidir.

Tapu Harç Bedeli Nedir?

Alım ve satım işlemlerinde tapu dairesine başvurduğumuzda satışın gerçekleşebilmesi için tapu harç bedelinin ödenmesi gerekmektedir. Tapu harç bedelinin tutarı emlak vergisi bedelinden az olmamakla birlikte, beyanda bulunulan devir ve iktisap üzerinden hesaplanmaktadır.

Tapu dairelerinde harç olarak yatırdığımız bedel, 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’nun 29’uncu maddesinde geçmekte olan vergi değerini ifade ediyor. Gayrimenkulün emlak vergisi değerinden az olmamak şartıyla gerçek bedel üzerinden gösterilmesi gerekir. Devir işlemlerimiz sırasında tapuda gösterilen değer, gelir vergisine bağlı tutulacak kazancın hesabında da dikkate alınacağından önemlidir.

2017 Yılında Daire Tapu Masrafı Nasıl Hesaplanır?

Tapu dairelerinde ödenecek harç bedellerini Bakanlar Kurulu belirlemektedir. Bakanlar Kurulu’nun geçtiğimiz aylarda gerçekleştirmiş olduğu kurul kararları doğrultusunda, daire ve işyerleri alım satımlarında harç bedellerinde indirime gidildi. Bu nedenle daire alacak kişilere kolaylık sağlanmış olup, ödeyecekleri harç bedelleri üzerinde indirime sağlanmış oldu. Eskiden tapu harç bedelleri binde 20 oranından hesaplanıyorken şimdi binde 15 oranında hesaplanıyor.

Ödenmesi gereken tapu harç bedelini şu şekilde örneklendirebiliriz:

Satış bedeli 100 bin TL olan bir daire için, alıcın ve satıcının ayrı ayrı 2 bin TL ödemesi gerekmektedir. Toplamda 4 bin TL olan harcın, devir işlemi için ödenmiş olması zorunluluğu bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir