Haber

Gayrimenkul dünyasından haberler.

İşte Galatasaray’ın İstanbul Riva arazisi için teklif veren firmalar

Galatasaray’ın İstanbul Riva’daki 1 milyon metrekarelik arsası bugün ki Emlak Konut GYO öncülüğünde ihaleye çıktı. İhalede 9 firma teklif verdi. En yüksek teklif Dap Yapının sahibi olduğu Eltes İnşaat tarafından verildi. İlk geçilince verilen tekliflerin yükselmesi bekleniyor. tekliflerde rakamların beklenenden düşük olduğu gözlendi. Ancak bir sonraki oturumda açık artırmaya  Kulübün maddi sorunlarına çare olması beklenen arsa için büyük inşaat firmaları kıran kırana yarışması bekleniyordu. İşte ilk tekliflerin alındığı ihalede,
firmaların zarflarında çıkan rakamlar:

Komisyona 9 adet dosya geldi.
                                                 Satış Toplam Geliri   Şirket Payı Toplam Geliri /Şirket Payı oranı
1-Dağ Mimarlık ve Mühendislik 200 milyon TL                                      20 milyon TL / %10
2-Ege Yapı, Çalışkan Taşımacılık İş Ortaklığı 300 milyon TL           45 milyon TL / %15
3-Yılmaz İnşaat 200 milyon TL                                                                        44 milyon TL / %22
4-Fema İnşaat-KLV İnşaat İş ortaklığı 400 milyon TL                         100 milyon TL / %25
5-Makro İnşaat-Timur Gayrimenkul İş Ort. 100 milyon TL              20 milyon TL / %20
6-Nuhoğlu İnşaat 262,5 milyon                                                                       39,375 milyon /%15
7-Eltes İnşaat 1 milyar TL                                                                                  100 milyon TL / %10
8-Fuzul Yapı, İstanbul Teknik, Gökkar Madencilik İş Ort. 100 milyon TL      20 milyon TL / %20

9-Teknik Yapı-Teknik Yapılar İş Ortaklığı 100 milyon TL                 20 milyon TL / %20

İhalede ortaya çıkacak arsa bedelinin, yüzde 80’ini Galatasaray’ın yüzde 20’si Emlak GYO’nun olacak.

GALATASARAY NE BEKLİYOR?

Mali sorunları ile gündemde olan Galatasaray Spor Kulübünün en büyük gelir umudu olan Riva arsasının büyüklüğü 1 milyon metrekarenin üstünde. Geçtiğimiz yıl imzalanan protokole göre, ihalede ortaya çıkacak arsa bedelinin yüzde 80’i Galatasaray’ın, yüzde 20’si de Emlak Konut GYO’nun olacak. Arsanın değeri 388.7 milyon lira olarak açıklanmıştı. Kulübün henüz ihale tarihi açıklanmayan Florya’daki 22 bin 627 metrekarelik arsanın değeri de yaklaşık 120 milyon lira olarak belirlenmişti. Buna göre Galatasaray’ın Riva ve Florya arsaları için en az 508.7 milyon lira gelir elde etmesi bekleniyor.

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, kulübün ocak ayı divan kurulu toplantısında Riva ve Florya arazilerinin değerlendirilmesi konusunda Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile yaptıkları anlaşmayla ilgili bilgi kirliliği olduğunu dile getirerek şunları söylemişti: “Bu proje bir arsa satışı değildir. Emlak Konut, bizim arsalarımızın geliştirilmesi için projeler yapacak. Bizim Emlak Konut ile yaptığımız anlaşma bu projelerin tamama ermesiyle beraber ortaya çıkacak hasılatın karlılığının bölüşülmesine yöneliktir. Bu karlılığın yüzde 80’i Galatasaray’ın, yüzde 20’si Emlak Konuta aittir.”

Özbek, basında arsaların 508 milyon liraya satıldığına yönelik haberlerin olduğunu anlatarak, “Bu 508 milyon lira arsalarımızın ekspertiz değeridir. Bizim arsalarımızın Emlak Konut’a satış bedeli değildir. Buraların geliştirilmesiyle beraber orta vadede 1,5 milyar liraya yakın para alacağız” demişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir